iPhone OS 4 összefoglaló
2010. április 9., péntek
, Posted by Bekecs Attila at 13:07
Köszönet a cikkért Infy-nek
a Napi iPhone App szerkesztőjének.
Lássunk egy kis összefoglalót a mai Apple event -ről, ami az új iPhone oprendszerről szólt. Megpróbálok időrendi sorrendbe haladni, ahogy a keynote -on bemutatásra kerültek az egyes dolgok.
Több mint 1500 új API lesz az új OS –ben, ami még több lehetőséget ad a fejlesztőknek.
100 új funkció lesz a 4.0 OS –ben mint pl.:
…és még sorolhatnám, de lássunk néhány újítást részletesebben is.
- SMS küldés egy alkalmazáson belül
- Calendar és Photo Library manipulálásának lehetősége adott programmal
- Jobb Wi-Fi kapcsolat!!!
- 5x digitális zoom, álló és mozgóképen egyaránt
- Beépített helyesírás ellenőrző
- Bluetooth billentyűzet
- SMS/MMS üzenetek közötti keresés (azok a fránya banki értesítők ugye? )
- Gyors betekintés dokumentumokba (pl. e-mail mellékletek)
- Home Screen hátterének megváltoztatása (micsoda fícsör, biztos nehéz volt leprogramozni xD)
…és még sorolhatnám, de lássunk néhány újítást részletesebben is.
Multitasking
El sem hiszi az ember, hogy ehhez ezek után nem kell JB. Lassan eljutunk odáig, hogy egyáltalán nem kell feltörni a telefont, mert minden, a törés által elérhető funkció alap lesz. Mekkora rémálom volt eddig iPhone navigáció közben, ha hívták az embert és kilépett a navigációs program? Rettenetes lehetett. Hét érv a multitasking mellett.
Background audio: a háttérben futó alkalmazások hangjait továbbra is hallhatjuk, lásd pl. valamelyik webrádiós alkalmazásnál.
VoIP: Ezek után a Skype akár második SIM kártyaként is funkcionálhat. Bármikor fogadhatunk Skype –ról hívást.
Background location: Háttérben futó helymeghatározást, pl. navigációt sem kell ezek után megszakítanunk, nyugodtan navigálhatunk a nélkül, hogy attól félnénk, hogy éppen hívást kapunk.
Push notifications: Ezek után, akkor is kaphatunk push értesítést, ha az adott program nem fut.
Local notifications: Maguk a programok is küldhetnek helyi értesítést, nem kell hozzá külön szerver, mint a push esetén.
Task completion: Erre egy nagyon egyszerű példa volt. Ha éppen töltesz fel egy képet, akkor a feltöltés, akkor is befejeződik, ha kiléptél a programból. Ergo a háttérben addig fut az alkalmazás amíg az utolsó folyamatban lévő feladat be nem fejeződik, utána automatikus végleg bezárodik a program.
Fast app switching: Gyorsan lehet váltogatni az alkalmazások között. Az épp futó alkalmazás állapota teljes egészében mentésre kerül, ez után nem használ több erőforrást. Ha újra megnyitjuk az appot onnan folytatjuk a munkát ahol abbahagytuk.
Mappák (folders): A mappák segítségével, az eddigi 11 képernyő lehetőségeit még tovább bővíthetjük, így akár 2160 alkalmazás is lehet egyszerre az iPhone –on (biztos lesz olyan elvetemült, aki ezt be is mutatja ). Ha egymásra húzunk két appot, akkor jön létre egy folder aminek automatikusan nevet ad a telefon, de ezt persze meg is változtathatjuk.
Mail app: Fuzionálták az inbox mappát, így egyszerre láthatjuk majd az összes fiókunk emailjeit, nem kell tucatszor kattintani, hogy minden új e-mail –t elolvassunk. A másik fontos újítás, hogy az e-mail mellékleteket bármilyen AppStore –os programmal megnyithatjuk.
iBooks: Igen, az iPhone sem maradhat ki az őrületből. Mi is megkapjuk a csodaszép ebook reader –t és hozzá az ingyenes könyvet, a Micimackót angolul. Persze a Bookstore sem maradhat ki, hogy legyen mivel megtölteni a polcokat. Egy hasznos kis feature lesz benne, még pedig, hogy a könyvekben, mint a valóságban, elhelyezhetünk könyveljzőt is.
Az üzleti felhasználói rétegnek sem kell búsulnia, ők is kapnak újítást eleget, mint pl.: sokkal jobb adatvédelem, az iPhone Wi-Fi –ről történő kezelése, Wi-Fi –n történő alkalmazás terjesztés (?), több Exchange fiók szinkronizálása, M$ Exchange 2010 kompatibilitás, SSL VPN támogatás.
Game Center (Az X-Live mini változata?):
- Multipayer játékhoz játékpartner kereső.
- Játékosok összegyűjtése egy „Social Network” szerű hálózaton.
- Ranglisták
- Képességek összehasonlítása
- Barátok meghívása egy alkalmazásba
- Játékosok összegyűjtése egy „Social Network” szerű hálózaton.
- Ranglisták
- Képességek összehasonlítása
- Barátok meghívása egy alkalmazásba
iAd hirdetőrendszer: Rengeteg ingyenes alkalmazás található az AppStore –ban, melyek fejlesztői ezen appok után is szert tehetnek egy kis bevételre úgy, hogy hirdetési felületet biztosítanak az ingyenes programjaikban. Sokkal többet nyomkodjuk az appokat mint, hogy a böngészőt fürkésszük, így az alkalmazások sokkal jobb hirdetési felületet jelentenek az iPhone -on.
Ha azt vesszük, hogy egy ember áltagosan 30 percet használja naponta az iPhone –on lévő alkalmazásokat és minden harmadik percben megjelenik neki egy hirdetés, akkor az napi 10 db hirdetést jelent. Ez akár világviszonylatban napi 1 milliárd hirdetést is jelenthet (még a végén hirdetést elhelyezni egy free app –ban nagyobb biznisz lesz?).
Mivel a hirdetések az alkalmazáson belül lesznek így az Apple azt is biztosította, hogy ha egy hirdetésre kattintunk nem fog az alkalmazás bezáródni, helyette egy HTML5 alapú interaktív felület jön fel, mely minden eddig ismert hirdetéstől el fog térni és soha nem látott tartalmat fogunk kapni. Az Air Jordan nevű hirdetésen belül akár saját személyre szabott cipőnket is megrendelhetjük. Program a programban.
A hirdetéseket az Apple fogja tárolni és szortírozni az alkalmazások között. Még azt is érdemes tudni, hogy az ebből származó bevételek 60% -a jut el a fejlesztőhöz.
Melyik készülékekre lesz elérhető?
- Az összes funkcióval együtt: iPhones 3GS és iPod Touch – 3. generáció
- Korlátozott újításokkal (pl. nem lesz multitasking): iPhone 3G és iPod touch – 2. generáció
- Az első generációs készülékek nem kapnak semmit csak egy kupac ürüléket a fejükre. Köszönjük Apple.
- Korlátozott újításokkal (pl. nem lesz multitasking): iPhone 3G és iPod touch – 2. generáció
- Az első generációs készülékek nem kapnak semmit csak egy kupac ürüléket a fejükre. Köszönjük Apple.
Az iPad userek számára ősszel érkezik az új oprendszer.
Aki meg szeretné nézni a keynote -ot az már megteheti:http://events.apple.com.edgesuite.net/1004fk8d5gt/event/
UPDATE!
Végre megtalálták Magyarországot is a térképen, bár még eléggé kezdetleges a fordítás, de sokak örömére ez is belekerült!
Képek erre.
Currently have 0 megjegyzés: